Przejdź do treści

Katedra Edukacji Artystycznej

piotr.jargusz@up.krakow.pl

Urodził się i mieszka w Krakowie. Artysta sztuk wizualnych, animator, profesor zwyczajny. Studiował na Wydziale Malarstwa i Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowniach profesorów: Stanisława Rodzińskiego, Zbyluta Grzywacza, Janusza Orbitowskiego,Włodzimierza Kunza, Stanisława Wejmana. Ukończył Studium Pedagogiczne u prof. Adama Brinckena. Realizuje idee malarstwa w przestrzeni społecznej. Swoje malowane na szarych, pakunkowych papierach obrazy nakleja na słupy ogłoszeniowe. Realizuje projekty animacyjne. Prowadzi między innymi autorską pracownię malarstwa i pracownię projektów w przestrzeni społecznej na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Zrealizował 85 indywidualnych prezentacji malarstwa w kraju i za granicą. Autor tekstów o sztuce. Trzykrotny stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Laureat Nagrody Ars Quaerendi za wybitne osiągnięcia na rzecz kultury Małopolski. Członek Stowarzyszenia Otwarta Pracownia. Członek Forum Kraków.

Film
Portfolio – KLIK
Informacje

http://pbc.up.krakow.pl/Content/6562/index.html
http://rep.up.krakow.pl/xmlui/handle/11716/6947

malgorzata.olkuska@up.krakow.pl

Ur. 1953 w Krakowie. Studiowała na Wydziale Rzeźby ASP w Krakowie. Dyplom uzyskała w pracowni prof. Mariana Koniecznego w 1978 r. W 1984 roku była stypendystką rządu francuskiego w Paryżu. Od 2005 roku jest profesorem tytularnym w dziedzinie sztuk plastycznych. Uprawia rzeźbę i malarstwo.

Jej prace znajdują się w zbiorach m. in.:

• Muzeum Narodowego w Krakowie,
• Uniwersytetu Jagiellońskiego,
• Muzeum Historycznego Miasta Krakowa,
• Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku,

a także w kolekcjach i galeriach prywatnych w Niemczech, Szwecji i Holandii. Prace swe pokazywała na ponad 20 wystawach indywidualnych i ponad 100 zbiorowych w kraju i za granicą.

Wielokrotnie była nagradzana, m. in. w ogólnopolskim konkursie na projekt pomnika Juliusza Słowackiego w Warszawie w 1980 roku, międzynarodowym konkursie na projekt pomnika Janusza Korczaka w Warszawie, czy Złotym Laurem Fundacji Kultury Polskiej „za mistrzostwo w sztuce rzeźbienia”.

marek.batorski@up.krakow.pl

Twórczość w dziedzinie malarstwa, grafiki,muzyk jazzowy (saksofonista), animator kultury.

W Instytucie Malarstwa i Edukacji Artystycznej prowadzi pracownie malarstwa na kierunku Malarstwo oraz zajęcia z malarstwa na kierunku Sztuka i Edukacja .

Wykładowca w ramach Teaching Agreement specified under the ERASMUS+ w latach 2017-2019 Rome 3 University - Rzym, Włochy.

Opiekun merytoryczny oraz wykładowca w projekcie "Korespondencja sztuk - barwa, brzmienie, materia" w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego - "Wiedza, Edukacja, Rozwój" organizowanego przez Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie w partnerstwie ze Związkiem Polskich Artystów Plastyków oraz Akademią Muzyczną w Krakowie.

W roku 2019 -2020 wykładowca w ramach projektu unijnego, „Kompetentny nauczyciel - mistrz i wychowawca ‘’.

Od roku akademickiego 2018/2019 opiekun Koła Naukowego Instytutu Malarstwa oraz Edukacji Artystycznej. Laureat licznych nagród i wyróżnień w dyscyplinie art, malarstwo i grafika.

Wykładowca w ramach sympozjum, Radio Luksemburg, wielokulturowe pejzaże sztuki ‘-Luksemburg – oraz na konferencjach naukowych z zakresu dydaktyki min na Uniwersytecie w Gdańsku, Rzeszowie. Autor projektów artystycznych łączących muzykę i sztuki wizualne w jedną spójną całość tj. "Transkrypcje", "Tonacja, Kod - Harmonia", "Saxspainter from Roztocze" - projekt realizowany w ramach Ogólnopolskiego Festiwalu Synestezje - "Plastyka, Muzyka, Słowo" oraz podczas Międzynarodowego Festiwalu Jazzowego w Piwnicy pod Baranami w Krakowie. Autor projektu "Rytm X" w ramach Międzynarodowego Festiwalu Jazzowego "Memoriał Miles Davis" - Targi Kielce.

Prace w Okręgowym Muzeum Sztuki Baia Mare - Rumunia oraz w prywatnych kolekcjach w Polsce i za granicą (USA, Argentynie, Niemczech, Francji, Czechach, Grecji, Cyprze).

Współpracuje z galerią 'Szyb Wilson' w Katowicach oraz Peter's Gallery w Limassol na Cyprze.

 

 lukasz.murzyn@up.krakow.pl

Urodzony w 1982 roku w Krakowie. Od 2002 do 2007 roku studiował na Wydziale Malarstwa krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w 2005 roku także w Hogeschool voor de Kunsten w Utrechcie (Holandia).
W 2013 roku uzyskał doktorat na ASP w Krakowie a w 2019 habilitację. Wykłada na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Tworzy wideo instalacje, instalacje i performance. Autor ponad dwudziestu prezentacji indywidualnych, uczestnik kilkudziesięciu wystaw zbiorowych. Eksperymentuje z kontekstem sztuki. Łączy nowe media z zagadnieniami psychologii religii, interesuje się także problemami dziedzictwa oraz kryzysu cywilizacyjnego i kulturowego. 

https://lukaszmurzyn.com/

 

agata.agatowska@up.krakow.pl

Urodziła się w 1976 roku w Oświęcimiu. Studiowała rzeźbę w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Dyplom magisterski obroniła w 2001, a doktorat – w 2012 roku. W 2019 roku  uzyskała stopień doktora habilitowanego na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. Edukację artystyczną kontynuowała w Kunstakademie w Düsseldorfie w Niemczech. Dyplom uczelni otrzymała w 2012 roku. W 2019 roku  uzyskała stopień doktora habilitowanego na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie.
Jest laureatką nagrody Darmstädter Sezession, w Darmstadt w Niemczech (2008) oraz Grand Prix na 5. Biennale Sztuki Młodych Rybie Oko w Słupsku (2008). Została uhonorowana wyróżnieniem Miasta Oświęcim w Dziedzinie Kultury (2013) oraz tytułem Osobowość Roku 2017, w kategorii kultura w plebiscycie „Gazety Krakowskiej” (2018).

W latach 2002–2006 współpracowała z Velvets Theater w Wiesbaden, jako aktorka pantomimy.

Od 2017 związana jest z Wydziałem Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, gdzie wykłada rzeźbę i rysunek.

http://agataagatowska.eu
https://pl.wikipedia.org/wiki/Agata_Agatowska
https://www.facebook.com/pages/category/Artist/Agata-Agatowska-641738975871283/

       

natalia.kopytko@up.krakow.pl

Urodzona w 1981 roku w Brzesku. Absolwentka Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W 2007 roku tamże obroniła tytuł magisterski. W roku 2005 studiowała na Universidad Politecnica De Valencia, Facultad De Bellas Artes w Hiszpanii. W 2019 roku uzyskała doktorat na Wydziale Sztuki UP w Krakowie.

Od 2016 roku pracuje na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

W swojej praktyce artystycznej zajmuje się rzeźbą i instalacją. W swoich projektach artystycznych interesuje się środowiskami niedocenionymi oraz wykluczonymi.

Brała udział wielu wystawach indywidualnych oraz zbiorowych. Uczestniczyła w międzynarodowych sympozjach i rezydencjach w tym 2012 Sympozjum Rzeźby w Drewnie w Muğli w Turcji, w 2016 rezydencja Obey or not to be Obey w Luksemburgu. Od 2010 współtworzy wraz z Marcinem Sipiorą pracownię ceramiki Diploo Studio.

W 2016 roku otrzymała Stypendium Ministra Kultury i Sztuki z programu „Młoda Polska” oraz w 2018 Stypendium Twórcze Miasta Krakowa.

http://nataliakopytko.tumblr.com/
http://www.diploo.pl/
https://www.facebook.com/skarbylysejgory/

krzysztof.marchlak@up.krakow.pl

Krzysztof Marchlak (1987, Żelechów)
doktor sztuki, Adiunkt, Zastępca Dyrektor Instytutu Malarstwa i Edukacji Artystycznej, malarz, fotografik i animator kultury.

W latach 2007 – 2012 studiował na krakowskiej ASP na Wydziale Malarstwa, kierunku edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych (dyplom zrealizowany w pracowni prof. Adama Brinckena). Tytuł doktora sztuki ma macierzystej uczelni uzyskał w 2016 roku pod opieką merytoryczną prof. Zbigniewa Bajka.

Zajmuje się malarstwem sztalugowym, fotografią, tworzy instalacje artystyczne. W swoich twórczych poszukiwaniach zgłębia zagadnienia związane z fizycznością ciała, tożsamością indywidualną oraz tematyką gender.

W swojej karierze zawodowej związanej z upowszechnianiem kultury współpracował m.in. z takimi instytucjami jak: Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK, Peggy Guggenheim Collection w Wenecji, Muzeum Narodowe w Krakowie, Muzeum Etnograficzne w Krakowie, Galeria Bunkier Sztuki,

www.marchlak.wix.com/marchlak

ernest.ogorek@up.krakow.pl

Urodził się w 1982 w Zamościu. Tytuł magistra sztuki zdobył w 2007 roku w krakowskiej Akademii Pedagogicznej (obecny Uniwersytet Pedagogiczny), następnie doktoryzował się na tej samej uczelni.

Twórca obiektów i instalacji dźwiękowych. Kontrabasista i basista od lat związany z krakowską sceną muzyki eksperymentalnej. Autor muzyki do spektakli teatralnych, audiobooków i słuchowisk dla dzieci. Współtwórca kilkunastoosobowego zespołu zajmującego się improwizacją kolektywną i dyrygowaną - Krakow Improvisers Orchestra. Współpracował z ikonami światowej muzyki eksperymentalnej: Charlotte Hug, Satoko Fuji, Tabata Mitsuru.

Pracuje również jako animator kultury od lat związany z ARTzoną, w której zajmuje się organizacją wystaw i pracą twórczą z seniorami.

Mieszka i pracuje w Krakowie.

Cecylia Malik ur. 1975 w Krakowie

Malarka, performerka, edukatorka, ekolożka i miejska aktywistka. Ukończyła malarstwo na ASP w Krakowie. Absolwentka podyplomowych studiów kuratorskich na UJ w Krakowie. Współtwórczyni „Modraszek Kolektyw” – akcji zrealizowanej w obronie Krakowskiego Zakrzówka przed zabudową i cyklicznej imprezy na Wiśle „Wodna Masa Krytyczna”. Jest inicjatorką akcji społeczno-artystycznych takich jak: „Chciwość Miasta” (w obronie modernistycznego hotelu Cracovia przed wyburzeniem), „Matki Polki na wyrębie” (przeciwko LEX Szyszko), „Warkocze Białki” (w obronie rzeki Białki przed jej regulacją), „Siotry Rzeki” i „Moda na Rzeki” (w obronie ostatnich naturalnych rzek w Polsce). Należy do Koalicji Ratujmy Rzeki i jest współzałożycielką Stowarzyszenia CSW Wiewiórka. Za realizację akcji artystycznej „365 Drzew” otrzymała nagrodę Programu 3 Polskiego Radia  i tytuł ”Kulturystki Roku 2010”.

Cecylia Malik dbając o sens i skuteczność własnych działań, wspólnie z ekspertami z różnych dziedzin, organizuje protesty kreowane jako happeningi i dzieła sztuki w przestrzeni publicznej.

http://www.cecyliamalik.pl/

https://cswwiewiorka.tumblr.com/

Wybrane osiągnięcia artystyczne:
- indywidualne wystawy w Galerii Zderzak w 2009 i 2011 roku.
- wystawa retrospektywna w Galerii Bunkier Sztuki „Rezerwat Miasto” w 2013 roku.
- w 2012 roku otrzymała stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na realizację projektu i filmów dokumentalnych. „6 Rzek”
- autorka filmu dokumentalnego „Raj na ziemi” o miłości bezdomnej pary z sąsiedztwa. Film miał premierę podczas Krakowskiego Festiwalu Filmowego w 2015.
- otrzymała tytuł Człowieka Roku Polskiej Ekologii za 2017
- otrzymała tytuł Krakowianki Roku roku 2017, przyznany przez Krakowski klub Sorroptymist.
- jest laureatką Nagrody Katarzyny Kobro za rok 2018 - nagroda przyznawanej artyście przez Polskich Artystów.


Ciechocinek, Siostry Rzeki, protest przeciwko budowie tamy na Wisle, Fot. Tomasz Wiech

 


Obrona Dęba Jacka. Fot. Piotr Dziurdzia

 


Matki Polki na wyrębie, Park Lotników, Kraków 4 marca. fot performans Cecylia Malik i Matki Polki na Wyrębie, Tomasz Wiech