Dotknij Sztuki. Open Call

OPEN CALL

Nabór do wystawy „Ślad sensoryczny – dotknij sztuki” organizowanej  w ARTzona OKN.

Co to ma być:

Dzieło sztuki/ działanie edukacyjne, warsztatowe przyjazne dzieciom z SI (wyjaśnienie terminu poniżej).

Dla kogo:

Studenci kierunków: Sztuka i Edukacja, Animacja Kultury, Malarstwo (Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie)

Budżet:

2000 zł brutto na materiały potrzebne do stworzenia dzieła. Możemy zaangażować 2 artystów (łącznie 4000 zł). Możliwe są projekty zespołowe.

Tematyka wystawy:

„Ślad sensoryczny – dotknij sztuki”

Pierwsze plastyczne ślady dziecka to niekontrolowane ruchy koliste, przypadkowe ślady rysunkowego narzędzia. Ślady towarzyszą dzieciom w zabawie np. podchodach czy dziecięcej formie komunikowania się. Inspirując się dzieciństwem (swoim lub dzieci) artyści

stworzą swoje dzieła-ślady, własne interpretacje dzieciństwa.

Wystawa ma być w pełni przyjazna dzieciom – przestrzenie ARTzony staną się miejscem pełnym sztuki dostosowanej do potrzeb dzieci z zaburzeniami przetwarzania sensorycznego SI (syndrome integration; polska nazwa: integracja sensoryczna). Dzieci z SI mogą mieć problemy w szkole, być bardziej hałaśliwe lub wycofane, szybciej się męczyć, unikać ruchu, aktywności. Wszystkie elementy wystawy będą dopasowane do odbiorcy – bezpieczne, trwałe, z możliwością ich dotykania, aranżowania, współtworzenia. Rekomendujemy aby były zawieszone na wysokości wzroku dzieci, ruchome bądź z elementami ruchomymi, z możliwościami ich aranżowania lub współtworzenia (dorysowywania, budowanie, zmienianie, układanie, przesuwanie itp.)

Unikamy głośnych dźwięków wysokich i niskich, światła mrugającego, intensywnych zapachów, środków/farb szkodliwych dla zdrowia, nagle pojawiających się elementów. Wszystkie propozycje artystów konsultujemy z terapeutami SI i pedagogiami specjalnymi.

Wykorzystywanie sztuki w terapii przynosi ogrom korzyści. Projekt jest odpowiedzią na zwiększający się odsetek dzieci z zaburzeniami integracji sensorycznej, który obecnie wynosi 15 %. Osoby z SI mają utrudniony dostęp do kultury i nie są angażowane w życie kulturalne ze względu na nadmiar bodźców i niedostosowanie oferty do wrażliwości zmysłów odbiorców. Strach rodziców i blokada w odwiedzaniu instytucji i organizacji kulturalnych powoduje izolacje całych rodzin a w konsekwencji wykluczenie kulturowe.

Planowany termin wystawy to październik 2020.

Zgłoszenie:

Mailem na adres: ernest.ogorek@up.krakow.pl

Zgłoszenie powinno zawierać wizualizacje, szkice dzieła lub fotografie gotowego już dzieła, dokładny opis dzieła wraz z wymiarami i użytymi materiałami, dokładne dane autora.

Jury powołane przez organizatora wybierze max 2 prace do wystawy.

Do kiedy:

Zgłoszenia wysyłamy do 18.09.2020

Ważne:

Wystawa będzie dostępna dla odbiorców bezpłatnie.

Prawa osobiste twórców są niezbywalne. ARTzona OKN będzie korzystała z dzieła i rozporządzała nim na wszystkich polach eksploracji podczas trwania wystawy. Po wystawie dzieła wracają do autorów.

Opisy poszczególnych elementów wystawy wraz z biogramem autorów będą zgromadzone w katalogu powystawowym dostępnym w wersji papierowej i elektronicznej na wolnej licencji.

Transportem i zwrotem prac na terenie Krakowa zajmie się ARTzona.

Z każdym z artystów podpisana będzie umowa (umowa użyczenia dzieła, RODO).

Wszelkie pytania: ernest.ogorek@up.krakow.pl